Argan Yağının Cildinize Yararları Nelerdir?

Argan Yağının Cildinize Yararları Nelerdir?

Argan yağı, Fas'a özgü argan ağaçlarında yetişen çekirdeklerden yapılır. Çoğu zaman saf yağ olarak satılır ve doğrudan topikal olarak (doğrudan cilde) uygulanabilir veya çeşitli sağlık yararları sağlamak için alınabilir. Ağızdan alınacak ek kapsül formunda gelir. Ayrıca şampuanlar, sabunlar ve saç kremleri gibi bir dizi kozmetik ürünle karıştırılır.

Argan yağı geleneksel olarak cilt, saç ve tırnakların sağlığını iyileştirmek için hem topikal hem de ağızdan kullanılmıştır. Cilt sağlığını güçlendirmek için güçlü bir kombinasyon oluşturan bir dizi farklı faydalı özellik ve vitamin içerir.

1. Güneşin verdiği hasardan korur
Faslı kadınlar ciltlerini güneşin zararlarından korumak için uzun süredir argan yağı kullandılar, bir uygulama 2013 yılında yapılan bir araştırma tarafından desteklendi.
 
Bu çalışma, argan yağındaki antioksidan aktivitenin cildi güneşin neden olduğu serbest radikal hasarına karşı korumasına yardımcı olduğunu buldu. Bu, sonuç olarak yanıkları ve hiperpigmentasyonu önledi. Uzun vadede bu, melanom dahil cilt kanserinin gelişimini önlemeye bile yardımcı olabilir.

Bu faydalar için argan yağı takviyelerini ağızdan alabilir veya yağı topikal olarak cildinize uygulayabilirsiniz.

2. Cildi nemlendirir
Argan yağı belki de en çok nemlendirici olarak kullanılır. Bu nedenle genellikle losyonlarda, sabunlarda ve saç kremlerinde bulunur. Nemlendirici etki için topikal olarak uygulanabilir veya günlük takviyelerle ağızdan alınabilir. Bu, büyük ölçüde, ciltte su tutmayı iyileştirmeye yardımcı olabilecek yağda çözünen bir antioksidan olan bol miktarda E vitamini sayesindedir.

3. Bir dizi cilt durumunu tedavi eder
Argan yağı, antioksidan ve antiinflamatuar özellikler dahil olmak üzere çok sayıda iyileştirici özellik içerir. Her ikisi de sedef hastalığı ve rosacea gibi bir dizi farklı iltihaplı cilt rahatsızlığı için semptomları azaltmaya yardımcı olur.

En iyi sonuçlar için saf argan yağını doğrudan sedef hastalığından etkilenen cilt bölgelerine uygulayın. Rosacea en iyi oral takviyeleri alarak tedavi edilebilir.

4. Sivilceyi tedavi eder
Hormonal akne genellikle hormonların neden olduğu aşırı sebumun bir sonucudur. Argan yağı, ciltteki sebum miktarını etkili bir şekilde düzenleyebilen anti-sebum etkilere sahiptir. Bu, birkaç farklı sivilce türünü tedavi etmeye ve daha pürüzsüz, daha sakin bir cilt sağlamaya yardımcı olabilir.

Argan yağı veya argan yağı içeren yüz kremlerini günde en az iki kez doğrudan cildinize uygulayın. Dört hafta sonra sonuçları görmeye başlamalısınız.

5. Cilt enfeksiyonlarını iyileştirir
Argan yağının geleneksel kullanımlarından biri cilt enfeksiyonlarını tedavi etmektir. Argan yağı hem antibakteriyel hem de mantar öldürücü özelliklere sahiptir. Bu, ona hem bakteriyel hem de fungal cilt enfeksiyonlarını tedavi etme ve önlemeye yardımcı olma yeteneği verir.

Etkilenen bölgeye günde en az iki kez argan yağı sürün.

6. Yara iyileşmesini iyileştirir
Antioksidanlar açıkça güçlü bir güçtür. Argan yağında bulunan güçlü antioksidan ve E vitamini kombinasyonu, yaraların ve kesiklerin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olmak için kullanılabilir. Bu faydayı vücudunuzda deneyimlemek için düzenli olarak argan yağı takviyeleri alabilirsiniz.

7. Atopik dermatiti rahatlatır
Atopik dermatit, kaşıntılı, kırmızı cilt gibi semptomları olan yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. Araştırmalar, etkilenen bölgeye argan yağının topikal olarak uygulanmasının semptomların tedavisine yardımcı olabileceğini bulmuştur. E vitamini ve argan yağında bulunan doğal iltihaplanma özelliklerinin her ikisi de bu yatıştırıcı etkiye yol açabilir.

Bir çalışma, dermatit hastalarını, argan yağında bol miktarda bulunan plasebo veya oral E vitamini ile tedavi etmek için yapıldı. Araştırmacılar, E vitamini alan katılımcıların semptomlarda önemli bir azalma gördüğünü buldu.

8. Yaşlanmayı geciktirici etkileri vardır
Argan yağı uzun zamandır yaşlanma karşıtı bir tedavi olarak kullanılmaktadır. Sadece anekdotsal kanıtlarla desteklenmesine rağmen, menopoz sonrası katılımcılarla yapılan yakın tarihli bir çalışma, bu iddiayı destekleyebildi. Araştırmacılar, oral ve kozmetik argan yağı kombinasyonunun cildin elastikiyetinde önemli bir artışa neden olduğunu buldular. Bu etkili bir yaşlanma karşıtı tedavi sağladı.

Bu faydaları argan yağını doğrudan cilde uygulayarak, düzenli olarak ağızdan takviye alarak veya her ikisiyle elde edebilirsiniz.

9. Cildin yağlılığını azaltır
Bazılarımızın doğal olarak diğerlerinden daha yağlı bir cildi var. Oluşabilecek yağlı parıltıdan kurtulmak için sık sık yollarını kaybedenler. Argan yağının sebumu azaltıcı özellikleri sayesinde toplam sebumu azaltmaya ve cildin yağlılığını azaltmaya yardımcı olabilir.

Bir çalışma, argan yağı içeren günde iki kez krem ​​uygulamasının sadece dört hafta içinde önemli sebum aktivitesini ve yağlılığı azalttığını buldu.

10. Çatlakları önler ve azaltır
Çatlaklar özellikle hamilelik sırasında yaygındır, ancak bunları herkes yaşayabilir. 2016'da yapılan bir araştırma, argan yağı içeren yağda su içeren bir kremin cildin esnekliğini artırdığını buldu. Bu, çatlakların erken dönemde önlenmesine ve tedavi edilmesine yardımcı oldu.

Argan yağını doğrudan etkilenen bölgeye günde en az iki kez uygulayın. En iyi sonuçlar için çatlaklar görebileceğinizden veya görmeye başlayabileceğinizden şüphelendiğiniz anda bunu yapın.

 

Daha fazla

Her derde deva bir iksir; Zeytin Sütü

Her derde deva bir iksir; Zeytin Sütü

2021’ de Yükselen Burcuna Göre Seni Neler Bekliyor?

2021’ de Yükselen Burcuna Göre Seni Neler Bekliyor?